Тематика статті

Що потрібно знати водіям, якщо дорожня інспекція хоче зробити експрес перевірку на алкоголь

Зміст
Причина зупинки водія та інформування про тестування на алкоголь
Проведення перевірки на алкоголь на місці
Що буде, якщо водій відмовиться від перевірки на алкоголь?
Що потрібно знати водіям, якщо дорожня інспекція хоче зробити експрес перевірку на алкоголь

В Україні суттєво зросли штрафи та покарання взагалі за керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння. Якщо у водія транспортного засобу виявлять в організмі алкоголь, а це може зробити дорожня поліція в результаті експрес-перевірки, то можна очікувати штраф від 17 тисяч гривень плюс позбавлення водійських прав на один рік. У разі повторного подібного порушення штрафи і покарання будуть істотно більшими.

Давайте розглянемо питання, що робити водієві, якщо його хочуть перевірити таким чином, а точніше протестувати за допомогою спеціального приладу, який називається тестер на алкоголь або алкотестер, ще одна назва приладу - алкометр.   

Причина зупинки водія та інформування про тестування на алкоголь

Автомобіль чи інший транспорт дорожня поліція може зупинити у неї є таке право. Однак при цьому необхідно пояснити водієві та аргументовано, навіщо його зупинили. Найчастішою причиною зупинки є порушення правил дорожнього руху або несправності транспорту, але може бути і більш абстрактна причина. Одна з них, алкогольне сп'яніння, точніше підозра на присутність в організмі водія етилового спирту. 

Інспектор поліції може вимагати пройти тест на алкоголь, при цьому причиною його проведення є спостереження за станом і поведінкою водія. Тут наполягти на перевірці поліцейський може, якщо спостерігає у водія:

  • запах алкоголю в салоні або з рота;
  • порушення мовлення;
  • порушення координації рухів;
  • зміна кольору обличчя;
  • аномальне розширення або звуження зіниць очей.

У такій ситуації інспектор перевірить водія майже напевно. Давайте розглянемо, як проводиться ця процедура.      

Проведення перевірки на алкоголь на місці

Варто вказати на те, що існує норма алкоголю для водія, точніше допустиме значення присутності в його організмі етанолу. Скільки проміле дозволено в Україні? Тут діє чітке правило - 0,2 проміле. Це значення виникло з природних для більшості параметрів професійних алкотестерів характеристик. Точніше сказати з похибки вимірювання. Якщо прилад працює з похибкою в 0,2 проміле, то природно алкометр може дати в цих межах хибнопозитивне значення. Саме від таких ситуацій і підстрахувалася держава, затвердивши допущення. Це зовсім не означає, що водії можуть трохи вживати за кермом або перед тим, як за нього сісти. Також у деяких людей є особливості фізіології, які без причин або внаслідок вживання ліків можуть давати невеликий за значенням позитивний результат тесту.

Як проводиться огляд на алкоголь водія за допомогою алкотестера в експрес перевірці. Регламентом для такого тестування слугує наказ МДВ і МОЗ України, і затверджена інструкція від 09 листопада 2015 року № 1452/735 "Про порядок виявлення у водіїв ознак алкогольного і наркотичного сп'яніння". Тут процедура виглядає наступним чином:

  • весь процес тестування має бути знятий на камеру поліцейськими або проведений у присутності двох понятих - незацікавлених осіб;
  • проводити тести таким чином можна тільки алкотестером, який схвалено Міністерством охорони здоров'я та Держстандартом, занесено до реєстру вимірювальної техніки та сертифіковано в Україні;
  • на алкометр має бути непрострочений документ про проведену повірку, виданий відповідною уповноваженою організацією або лабораторією, такий документ підтверджує точність роботи приладу;
  • водій має право вимагати такі документи, при цьому важливо, щоб серійні номери в документах і на алкотестері збігалися;
  • слід переконатися, що прилад перебуває в готовності і режимі очікування тесту, водія можуть обдурити, якщо на приладі вже є якийсь не ним зроблений позитивний результат;
  • випробовуваний дме в мундштук, який розпечатують із герметичного пакування в присутності водія, і отримується результат, якщо він перевищує значення 0,2 проміле, то поліцейський має право оформити протокол про правопорушення.

Згідно з п.1 ст.9 вищевказаної Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, затвердженої наказом МВС від 07 листопада 2015 року №1395, водій відсторонюється від керування транспортним засобом в останньому випадку. 
Важливо врахувати, що ви й самі можете знімати процес на камеру, якщо у вас є підозра, що вас хочуть обдурити. Ваш запис також можна використовувати в суді, якщо ви хочете опротестувати рішення поліції. Свій запис про проведення тестування поліцейські зобов'язані додати до справи. 

Що буде, якщо водій відмовиться від перевірки на алкоголь?

Якщо ви вирішили сісти за кермо за умови, що не так давно вживали спиртне, то вам необхідно знати, як швидко воно виводиться з організму. Таблиця алкоголю для водія має такий вигляд (див. малюнок).

Якщо ви періодично вживаєте алкоголь, і у вас є автомобіль, то рекомендуємо вам самим обзавестися персональним алкометром. Так ви зможете розуміти, як ці прилади реагують на вас у даний момент. Тут важливо вибирати якісний пристрій, показанням якого ви можете довіряти.

Розглянемо додатково ситуацію, коли ви не хочете проводити тестування за допомогою експрес-перевірки на місці, що в цьому випадку тоді відбувається:

  • ви не згодні проходити експрес-тестування або не згодні з його результатами - тоді потрібне звернення до медичної установи, яка має право на проведення таких перевірок, і це слід зробити протягом двох годин з моменту відмови від тесту або виявленого приладом сп'яніння;
  • у разі відмови і від медичного огляду, поліцейські оформляють відповідний протокол про порушення, де вказують виявлені ознаки сп'яніння у водія та небажання останнього тестуватися і на медичну перевірку.

В останньому випадку штраф і покарання будуть не менш жорсткими. Якщо ви і справді розумієте, що алкотестер інспектора показує невірну інформацію, то відразу ж звертайтеся в медичний центр, уповноважений на проведення тестів на алкоголь. Якщо медики не підтвердять у вас сп'яніння, то ви практично напевно виграєте справу в суді про оформлення на вас протоколу про порушення і штрафу. Якраз для такого судового розгляду вам додатково можуть стати в пригоді ваші відеозаписи, зроблені вами на місці.   
 

 

alctest.com.ua
пр. Маяковского 20-а, офис 403 69005 Запорожье
+38(050)029-15-61 +38(096)230-04-35