Як працює алкотестер?
Часом буває важливо знати, чи перебуває людина в стані алкогольного сп'яніння, чи вона твереза, для цього застосовується спеціальне обладнання, воно носить назву алкотестер. Варто зазначити, що алкотестер - це прилад, здатний точно і швидко визначити не тільки наявність алкоголю в людському організмі, а й точно показати його кількість.
Давайте розберемося трохи детальніше, що це за прилади, і якими вони бувають.
Принцип роботи алкотестера
Яким чином працює алкометр? Така його назва також буде повністю справедливою. Тут можна вказати такі етапи його використання, а саме:
- активація - не просто ввімкнення, а очікування поки алкотестер вийде в режим готовності для проведення тесту. Цей інтервал може бути досить довгим навіть 1-2 хвилини;
- взяття проби - в цьому випадку людина інтенсивно дме в мундштук (спеціальна одноразова насадка на приладі, що забезпечує точність і гарантію повноцінного наповнення тест-камери), до індикації про те, що забір повітря здійснено коректно;
- обробка результатів - на це йде кілька секунд, алкометр це робить автоматично;
- поява результату на дисплеї - він з'являється в числовому вираженні, де одиницею виміру виступають проміле.
Тут варто сказати, що обдурити алкотестер не вийде. У його пристрій увімкнено систему «антиобман». Якщо робити вигляд, що ви дмете в мундштук, то прилад не вийде в режим обробки результату, а вкаже на помилку.
Також існує варіант взяття проби без мундштука, так званий безконтактний спосіб. У цьому разі застосовується багаторазова лійка приймач, якої не потрібно торкатися губами. Тут результат виходить менш точним, але зрозуміти, що людина п'яна вдається.
Різновиди алкометрів
Тепер перейдемо до того, якого типу існують алкометри. Тут можна виділити:
- алкотестери персонального виконання - з мінімальним розрахунковим числом тестів протягом дня (не більше 2-х). Перевага такого приладу, низька вартість, проте на шкоду продуктивності. Також не варто на них робити ці два тестування поспіль, у цьому разі у другого тесту сильно знизиться точність;
- перехідні (напівпрофесійні) моделі - з невеликою кількістю рекомендованих вимірів на добу (до 5, до 10 і т.д.). Такі варіанти коштують уже дорожче, але показують більшу продуктивність і точність. Вони є ідеальними для особистих цілей, і вже можуть бути використані офіційно;
- професійні алкотестери - з високою продуктивністю і точністю, дають змогу робити багато тестів поспіль (до 50, до 100, до 200 і навіть без обмежень), проте вони дорого коштують;
- спеціального призначення - це вузькоспеціалізовані алкотестери, тут простіше навести приклад, ніж описувати цей клас приладів. Це можуть бути автомобільні алкоблокіратори, автомати для розваги в барах і пабах, системи допуску до певних зон тощо.
Не важко зрозуміти, що для великого підприємства або в роботі органів правопорядку, медичних цілей підійдуть тільки професійні моделі. Якщо вам особисто для себе потрібно розуміння свого стану, наприклад, перед тим, як сісти за кермо, то підійдуть непродуктивні недорогі алкометри.
Варто вказати ще на один момент. Якщо вам алкотестер потрібен для офіційних цілей, і ви розраховуєте його результати вимірювань використовувати, зокрема й юридично, то такий прилад має мати сертифікат українського зразка, занесений до державного реєстру, а також бути повіреним (офіційно перевірений на точність спеціальною організацією, що має державну ліцензію, з видачею відповідного документа). Тільки тоді алкотестер допоможе вам виграти можливий судовий розгляд.
Калібрування тестерів і точність показань
Тепер варто розглянути ще один аспект роботи алкотестерів. Це точність показань приладу, а також необхідність їх періодичного налаштування (калібрування). Усі ці параметри залежать від типу використовуваного в алкометрі датчика. Тут можна виділити:
- напівпровідникові датчики - з низькою продуктивністю, зниженням точності при проведенні другого вимірювання поспіль, періодами калібрування півроку. Такі сенсори дешеві, але менш точні. Часто виникає ситуація, коли датчик простіше замінити на новий через півроку, ніж калібрувати (залежить від конкретного пристрою);
- електрохімічні датчики - мають чудову точність, дають змогу проводити кілька тестувань поспіль з однаковою похибкою, продуктивні, але дорого коштують. Період між калібруваннями (міжповірочний інтервал) - один рік. Вони здатні довго служити і витримувати кілька циклів роботи.
Якщо резюмувати, то для професійних цілей застосовуються тільки електрохімічні моделі (за рідкісним винятком), а для особистих напівпровідникові. Адже вам не потрібна для себе особисто велика продуктивність, тому немає сенсу переплачувати. Однак в організації або компанії інші потреби і завдання.